top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıZarife Açıkel

BOYACININ PENGUENLERİ

Güncelleme tarihi: 10 May
Bir duvar boyacısı olarak çalışan Bay Popper, Durgunsu Kasabası’nda yaşamaktadır. Başka ülkelere gitmeyi, kutupları görmeyi çok isteyen Bay Popper çalışırken bir yandan bu gezilerin hayalini kurar. Mutlu bir adamdır, çok sevdiği eşi ve Janie ile Bill adındaki iki çocuğuyla sakin bir hayat sürmektedir. Her akşam tutkusu olan yerler hakkında kitaplar okur ve ansiklopedilerden araştırır. Hatta keşif gezileri yapan Amiral Drake’e çekip yayınladığı fotoğraflar için teşekkür mektupları yazar. Drake Güney Kutbu’ndan katıldığı bir radyo yayınında Bay Popper’a bir sürprizi olduğunu açıklar.


Proudfoot Caddesi, 432 numarada bulunan Popper ailesinin kapısı çalındığında expres postayla gelmiş bir paketle karşılaşırlar. Her tarafı etiketlerle dolu kutunun üzerinde “HEMEN AÇIN”, “SERİN YERDE TUTUNUZ” yazıları bulunmaktadır. Heyecanla kutuyu açan Bay Popper “Ork” diye duyduğu sesin ardından pengueni görünce sevinçten dili tutulur. Ardından penguene Kaptan Cook ismini verir. Hayvanın bakımı, barınması evde büyük telaş başlamıştır. Ancak sorunlar da çıkar, şikayetlerle karşılaşırlar. Penguenler çoğalır ama Popper ailesi onlardan vazgeçmez. Penguenler, ailenin birlikte yaptıkları gösterilerle tüm ülkede tanınmalarına ve maceralı günler yaşamalarına neden olurlar.


Eğlenerek okunan Boyacının Penguenleri romanı, Richard Atwater tarafından yazılmaya başlanmış. Fakat yazar 1948 yılında hastalanarak ölünce, eşi Florence Atwater’ın çabalarıyla roman sona ulaştırılmış ve basılmıştır. Eseri okurken günümüz teknolojisiyle o zamanın iletişim araçlarını, sosyal yaşamlarını kıyaslama fırsatı da yakalanıyor. Kitabın çizimlerini incelediğinizde hikȃyenin yaşandığı tarihlerde Amerika’da insanların kullandıkları giysiler hakkında da fikir sahibi olabilirsiniz.


Bay Popper’ın hayali farklı ülkeleri görebilmekti, acaba gerçekleşiyor mu? Kitaptan okumalısınız çocuklar. Ayrıca çok güleceğinizi de belirtmeliyim. Eser, Babamın Penguenleri adıyla 2011 yılında sinemaya uyarlanmış ve sevilen bir güldürü filmi olmuştur. Ancak kitapta anlatılanlarla, film arasında çok fark olduğunu da söylemeliyim.


Hayallerinizin tutkuya, tutkularınızın gerçeğe dönüşmesi dileklerimle, keyifli okumalar.


Yazan: Richard ve Florence Atwater, Resimleyen: Robert Lawson, Çeviren: İlknur Özdemir,

YKY Yapı Kredi Yayınları, 26. Baskı - Temmuz 2023, Ciltsiz, 112 Sayfa, Roman, Yaş 9+

47 görüntüleme1 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

MEMUR ÇOCUK

1 Comment


Sevin Sezgin
Sevin Sezgin
May 07

Sanırım 110-11 yaşlarında okuduğum bir kitap Boyacının Penguenleri. Bayılmıştım. içeriğine. Kaleminize sağlık Zarife Hanım.

Like
bottom of page