top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıZarife Açıkel

ZOENYA Yeşil İsyan


Şaşkındılar. Tuhaf şeyler oluyordu. Kediler, köpekler, kuşlar, karıncalar ve arılar yoktu. Kaybolmuşlardı. İnsanlar onların geri döneceklerini umuyordu. Ama boşuna bir beklenti içinde olduklarını anlamaları uzun sürmedi. Çünkü aniden çiftlik hayvanları da gitti. Ne inek kalmıştı ne de keçi. Bütün bunlar et, süt, peynir ve yumurtanın da olmaması demekti. Bu nasıl olabilirdi? Bir iz bile yoktu.

İnsanların bilmediği çok şey vardı. Olanlar öncesinde Uçan Kanatlar 1.Meclisi Başkanı Kark, Baykuşların lideri Bumin ile anlaşarak onların düşmanı olan Yeptin’le uzlaşmayı ve Dil Bilim Meclislerinde tüm hayvanlar için ortak dil oluşturmayı başarmıştı. Bu anlaşmanın ardından akıllı kuşlar ve diğer hayvanlar, insanların geçemeyeceği, görünmez bir kapı icat ederek dostlarını yeni dünyalarına geçirmişti. Aynı günlerde Devan Topluluğu, yani deniz hayvanları da kapıdan haberdar olmuştu.

Yönetici ve yönetilen tüm insanlar büyük bir telaş ve arayış içine girerler. Gidenlerin mutlaka geri döndürülmesi gerekmektedir. Dört yıllık bir zamanları vardır. Bu süre içinde bunu başaramazlarsa ekolojik sistem çökecektir. Bu arada insanların tüketim alışkanlıkları değişmiş, kıtlık belirtileri ortaya çıkmış; ortamdaki fare ve diğer haşerelerin sayısı da hızlıca artmıştır.

Akıllı kuşlar ve kuzgunlar yeni dünyalarının görünmez kapısını canları pahasına korumaya kararlıdırlar. Hayvanlarla konuşma yeteneğine sahip olan İris adlı küçük kız çocuğu onların yeni dünyasına konuk olur ve isteklerini, planlarını öğrenir. İris evine döner. Bakalım insanların uyanışını sağlayabilecek mi? Bilim Kuşları ve diğer topluluklar kapıyı yok etmeden, İris’e yardım edelim sevgili çocuklar.

Zoenya bence fantastik olamayacak kadar gerçek, gerçek olamayacak kadar da kurmaca bir roman. Okuduğunuzda siz de zaman zaman kendinizi “Yeşil İsyan” ın içinde bulup şaşırabilirsiniz.

Kitabın ön ve arka kapak ile iç çizimleri de kurmacayı tamamlayan başarılı ayrıntılardan.

Yazan Elif Bülbül, Resimleyen Sinem Savaş, Smirna Yayınları, 1. Basım Temmuz 2022, 2. Basım Haziran 2023, Ciltsiz, 128 Sayfa, 10+ yaş.

71 görüntüleme4 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

4 Comments


ELİF BÜLBÜL
ELİF BÜLBÜL
Dec 11, 2023

Zoenya yeni yılda daha çok çocuğa ve büyüklerine ulaşsın. Yeni yıl dileğimi de buraya bırakayım.

Like

acikelzarife
Dec 08, 2023

Kıpırtı Çocuk geleceğin çocuk dergisi olmaya aday, çünkü emek çocukları çok seven yüreklere ait. ✏️Çok teşekkürler.🌍

Like

acikelzarife
Dec 08, 2023

🐣İyi yazılmış çocuk kitaplarına hayranım. Zoenya Yeşil İsyan da bunlardan biri. 🍀


Like
ELİF BÜLBÜL
ELİF BÜLBÜL
Dec 11, 2023
Replying to

Bunu sizden duymak beni mutlu etti. Kalpten teşekkür ederim. Okuru ve seveni çok olsun. 🙂

Like
bottom of page