top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıR. Başak Fındıkçıoğlu

Yaşayan Gelenek Kulning

İskandinav dağlarının ruhunu yansıtan geleneksel hayvan çağırma tekniği ‘Kulning’,günümüzde sanatçılar için ilham kaynağı oluyor.Hayvanları (özellikle de inekleri) dağlarda otlatırken onları çağırmak için kullanılan bu teknik, kadınlar tarafından kullanılmasıyla biliniyor. İsveç ve Norveç’in yüksek dağlarında, rüzgârın sesinin üzerine çıkan, yüksek perdeli bir melodi duyarsanız, bu muhtemelen kadın çobanların ineklerini çağırma yöntemi olan ‘Kulning’dir. Eskiden her çoban ailesinin kendi özel melodisi vardı ve bu melodi nesilden nesile aktarılıyordu. Bu sayede hayvanlar kendi ailelerinin sesini tanıyabiliyordu.


Orta Çağ’dan beri yaşatılan bu gelenek, günümüzde oldukça az kullanılsa da bazı dağlık bölgelerde hâlâ duyabilmek mümkün. Kulning, aynı zamanda folk müziğine de ilham veriyor. Günümüzde Jonna Jinton gibi bazı sanatçılar, bu etkileyici melodiyi modern müziklerinde de kullanıyorlar. Hatta eğer bu benzersiz sanat formunu öğrenmek isterseniz, İsveç’te size Kulning dersleri verebilecek uzmanlar bile var. Eğer bir gün bu melodileri duyarsanız, bilin ki tarihi bir geleneğin parçasına tanık oluyorsunuz.


Orta Çağ’dan beri yaşatılan Kulning geleneği, günümüzde oldukça az kullanılsa da bazı dağlık bölgelerde duyabilmek hâlâ mümkün

Bu etkileyici melodiyi keşfetmek isterseniz aşağıdaki linke tıklayarak, müzisyen Jonna Jinton tarafından gerçekleştirilen Kulning performansını izlemenizi öneririz.


Bağlantı Linki: https://youtu.be/KvtT3UyhibQ

57 görüntüleme3 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page